Jak hrál Štěpán Rak pro Hospic. Ďěkujeme !

2. Červen 2009, Ruth Kopecká

Hudbymilovní občané, kteří si ve středu 27. května 2009 v podvečer našli cestu do valašskomeziříčského kostela Českobratrské církve evangelické, byli svědky nevšedního kulturního zážitku. Na koncertu, uspořádaném jako charitativní akce ve prospěch hospice Citadela, vystoupil vzácný host – kytarový interpret a komponista světového jména – Štěpán Rak.

Téměř dvouhodinový pořad byl uveden skladbou Aria di Bohemia českého barokního skladatele Ivana Jelínka. V následujících vystoupeních pak umělec, který své vystupování sám doprovázel poutavým výkladem, posluchače provedl vlastní kompoziční tvorbou (například Písní pro Davida, Chválou čaje), kde kromě svého mistrovského nástroje – kytary, využíval s neobyčejnou působivostí také svého hlasu.

O interpretačním umění Štěpána Raka bylo již napsáno mnoho chvály, a to lidmi mnohem povolanějšími – hudebními znalci a kritiky. Pro nás – vděčné posluchače, kteří většinou měli možnost účastnit se jeho koncertu poprvé, bylo nádherné vidět, jak se umělcovy ruce míhají nad nástrojem jako třepotaví motýli, a slyšet neuvěřitelné gejzíry tónů, které, pokud jste na chvíli zavřeli oči, vyvolávaly dojem, že je zde přítomen celý orchestr.

Milý Mistře, dovolte, abychom Vám z celého srdce poděkovali za Vaši ochotu účastnit se zdejší charitativní akce, za nádherný hudební zážitek i za Vaše moudrá a milá slova, jimiž jste své vystoupení dále umocnil. Vaše pozvání na vystoupení do Prahy, jímž jste svůj koncert ukončil, jistě mnohé přítomné inspirovalo a nenechají si takovou příležitost ujít.

Olga Novotná

Vložit komentář

 
Copyright (c) 2005-2011 Ecce Homo, 2000-2004 Ing. Juraj Kizák, juraj.kizak@gmail.com
ECCE HOMO, o.s. = Sdružení pro podporu domácí péče a hospicového hnutí, působí v ČR nepřetržitě od roku 1993, jeho náplň a cíle vyplývají z názvu,
IČO 49366335, Bankovní spojení: 2001709504/0600, kontakt: marie.svatosova@seznam.cz
Anorexie.cz, Prezidentka.eu, Vangogh.cz, Modigliani.cz, Gauguin.cz, Česká prezidentka