České Budějovice: Nová hospicová poradna Provázek

29. Červenec 2014, PhDr. Robert Huneš

Před několika dny jsme v Českých Budějovicích otevřeli hospicovou poradnu Provázek – pomoc rodinám nevyléčitelně nemocných a pozůstalým.

Začínáme z ničeho, tak jako před lety hospic, tj. bez prostředků a jistot, zato s vírou a nadějí. Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že něco má smysl bez ohledu na to, jak to dopadne… V tomto duchu máme velkou naději – a tu chceme předávat dál. Těm, kteří ji nejvíce potřebují. Být oporou a nadějí lidem, kterým někdo blízký a milovaný umírá, těm, kteří truchlí nad ztrátou blízkého.

Všem, kteří jsou bezbranní a křehcí chceme ve slabosti dodávat odvahu, v ohrožení jim být oporou, v nejistotě pevným bodem, plakat s plačícími, radovat se s radujícími, pomáhat nést jejich kříž, být Veronikou a Šimonem na křížové cestě ztráty či očekávané ztráty.

Proč? Máme totiž zkušenosti. Např. z jedné soutěže. Jejím cílem bylo najít nejstarostlivější dítě. Vítězem se stal čtyřletý chlapec. Sousedovi od vedle zrovna nedávno zemřela žena. Když chlapeček viděl muže plakat, vplížil se na jeho dvorek, vlezl mu na klín a jen tak tam zůstal sedět. Když se jej matka zeptala, co sousedovi řekl, chlapec odpověděl: „Nic, jen jsem mu pomohl brečet.

 

Vložit komentář

 
Copyright (c) 2005-2011 Ecce Homo, 2000-2004 Ing. Juraj Kizák, juraj.kizak@gmail.com
ECCE HOMO, o.s. = Sdružení pro podporu domácí péče a hospicového hnutí, působí v ČR nepřetržitě od roku 1993, jeho náplň a cíle vyplývají z názvu,
IČO 49366335, Bankovní spojení: 2001709504/0600, kontakt: marie.svatosova@seznam.cz
Anorexie.cz, Prezidentka.eu, Vangogh.cz, Modigliani.cz, Gauguin.cz, Česká prezidentka