Chcete být užiteční? Darujte svůj čas lidem…

5. Srpen 2014, Mgr. Lenka Václavovičová

Dobrovolnické hospicové hnutí Charity Ostrava

Smyslem dobrovolnického hospicové hnutí je poskytování pomoci lidem v závěru života, doprovázení nemocných a umírajících, kteří mohou být osamělí v domácnostech nebo ve zdravotnických zařízeních.

Cílem aktivit dobrovolnického hospicového hnutí je vrátit důstojnost lidskému umírání, začlenit umírání a smrt zpět do přirozeného lidského koloběhu a rodinného společenství. Pro naplňování tohoto cíle je základem vytvoření vztahu mezi doprovázejícím dobrovolníkem a nemocným člověkem.

Dobrovolnické hospicové hnutíDobrovolník může nemocnému člověku nabídnout aktivity vhodné pro společně trávený čas např. povídání, čtení, hru a s tím i pochopení a podporu. Mnoho může znamenat i pouhé lidské pohlazení či samotná přítomnost. Dobrovolník může být v kontaktu také s rodinou a blízkými nemocného člověka nebo se podílet na přípravě kulturně-společenských aktivit, např. vernisáží, hudebních vystoupení, vánočních besídek atd. Dobrovolníci se takto stávají oporou těžce nemocného člověka a podílí se spolu s profesionálním personálem a rodinou na důstojném a plnohodnotném prožívání závěru jeho života. Dobrovolnická činnost přináší pocit smysluplné práce a seberealizace, možnost získání nových zkušeností a přátel. Hospicoví dobrovolníci Charity Ostrava pomáhají především klientům Hospice sv. Lukáše, Mobilního hospice sv. Kryštofa a Fakultní nemocnice Ostrava, ale také v rámci charitních domovů pro seniory.

Dobrovolníky odborně připravujeme, rozsah školení je 35 h teorie, 20 hodin praxe a 3 h supervize. Po dokončení kurzu obdrží účastník certifikát o jeho absolvování. Kurz začíná 19. 9. 2014 od 16 h. Podmínkou je minimální věk 18 let a osobnostní předpoklady jako jsou komunikační schopnosti, empatie, schopnost týmové práce a vyrovnanost s nemocí a umíráním. Pokud byste měli zájem se k nám připojit, můžete se pro další informace kontaktovat s paní Janu Camfrlovou.

Kontakt:
Charita Ostrava, Hospic sv. Lukáše, Charvátská 8, Ostrava-Výškovice,
Bc. Jana Camfrlová, DiS., tel: 599 508 505, 731 625 768,
e-mail: hospicove.hnuti(at)charita.cz, web: www.ostrava.charita.cz

„Největším potěšením, největší radostí v životě je cítit se potřebný a blízký lidem.“
Maxim Gorkij