První česká konference dětské paliativní péče

30. Říjen 2014, Mgr. Lenka Václavovičová

První česká konference dětské paliativní péče se uskuteční 13. a 14. listopadu 2014 v Praze v HUB Impact.

Jak již z názvu vyplývá, bude hlavním tématem konference péče o nevyléčitelně nemocné děti a jejich rodiny, která je v České republice dlouhodobě nepokryta. Zatímco léčebná péče o nemocné děti je dobře zajištěna, paliativní péče a dlouhodobá psychosociální podpora nevyléčitelně nemocných dětí a jejich rodin na mnoha místech chybí.

Cílem konference je otevřít diskuzi o dětské paliativní péči, navázat bližší spolupráci mezi zainteresovanými skupinami a zahájit tvorbu standardů péče. Budeme mluvit o tom, jak naplnit potřeby a očekávání rodin, které se vyrovnávají s blížící se ztrátou dítěte, jak nastavit potřebnou zdravotní i sociální péči, jak zajistit návaznost léčebné a paliativní péče. Konference je určena především odborné veřejnosti, tedy poskytovatelům hospicové paliativní péče, zdravotníkům a zástupcům svépomocných organizací zabývajících se problematikou nevyléčitelných onemocnění u dětí. Vítán je ale kdokoliv, koho dětská paliativní péče zajímá.

Konferenci organizuje obecně prospěšná společnost TŘI, provozovatel Hospice Dobrého Pastýře a poskytovatel domácí paliativní péče na Benešovsku a od podzimu také na Hořovicku. Na přípravě konference se dále podílí Česká společnost paliativní medicíny, Česká pediatrická společnost, Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. V programovém výboru zasedají Nadační fond Klíček a Mobilní hospic Ondrášek, kteří se poskytování dětské paliativní péče již věnují, a rovněž pražský domácí hospic Cesta domů. Léčebnou péči reprezentují např. zástupci Kliniky dětské hematologie a onkologie, Fakultní nemocnice Motol a Kliniky dětské onkologie Brno. Mezi přednášejícími budou nejen odborníci z České republiky, ale i ze zahraničí, například z Německa či Anglie, kde existuje velmi dobrý systém dětské paliativní péče.

Konference je nedílnou součástí projektu „Domácí PALIATIVNÍ PÉČE pro DĚTI I.“, který finančně podpořilo Ministerstvo zdravotnictví, a v jehož rámci vznikly také webové stránky www.detsky-hospic.cz. Na nich najdete aktuální informace k První české konferenci dětské paliativní péče, včetně možnosti se na konferenci registrovat.