Aktuální REFLEX č. 17: „Umřít jako člověk“ – rozhovor s Dr. Svatošovou

28. Duben 2016, Ing. Juraj Kizák

O „matce hospiců v Čechách“, jak paní doktorku Svatošovou – nejen já – nazývám, se již popsalo mnoho. A kdo o ní nic nečetl, nebo jí neslyšel v rádiu či televizi, tak možná četl alespoň jednu z jejich milých malých knížeček.

Proč se však sama nebojí smrti, jak se dostala vůbec k tématu smrti a hospicům, či jak dlouho jí trvalo vybudovat první hospic v České republice se můžete dozvědět právě v tištěné verzi časopisu REFLEX č. 17 na str. 46 (nebo v placené zóně online verze). Já jsem se tam mimo jiné dozvěděl, že v hospicích u nás již důstojně zemřelo určitě přes 20.000 klientů za déle než 20 let, odkdy u nás hospic existuje. Určitě by mnoho z těch současných 17 hospiců neexistovalo, kdyby hned o tom prvním nezačala Dr. Svatošová přemýšlet hned po Revoluci v 89 roce. Díky jí za to!