Středa 13.12., Česká televize: Magazín klíč o doprovázení v hospicové péči

12. Prosinec 2017, Ing. Juraj Kizák

Dovolím si vás informovat o televizním pořadu o doprovázení v v hospicové péči. Bude na ČT2 ve středu v odpoledních hodinách o 15.20. Většina záběrů byla natočena v prachatickém hospici.

Výše uvedená ANOTACE textem i zde:

V LDNce mi umírala babička. Bylo to hrozné. Tenkrát jsem nevěděla nic o doprovázení. Kéž by se to dalo vrátit… říká v úvodu pořadu průvodkyně a herečka Máša Málková. Spolu s kamarádkou a herečkou Pavlou Beretovou se rozhodnou hledat alternativu a tak se vypraví do světa hospiců. Kromě pacientů, rodinných příslušníků, lékařů potkáváme na naší cestě i dvě osobnosti hospicového hnutí v Čechách: MUDr. Marii Svatošovou a sestru Janu Sieberovou, aby nám pomohly rozkrýt smysl a cíle jevu zvaného doprovázení. Ikona hospicového světa MUDr. Marie Svatošová říká: Každý se bojí toho, co nezná. Účelem našeho projektu je ukázat, aby to už nebylo neznámé. Každý nemá odvahu překročit práh hospice – my to uděláme za něj. Je lepší seznámit se s tím dřív, než nás k tomu situace donutí. Jednoduše vědět o tom. Protože pak může být pozdě. Na 26 minut – to je čas vymezený našemu pořadu, se tak přeneseme do „časové tísně“. Tu pro nás formuloval publicista a spisovatel Aleš Palán: Člověk umírá bez ohledu na věk, umřít může i dítě. Jednoho dne se zkrátka dostaneme do časové tísně. Šachisté vědí, že je to rázem jiná hra. V normálním čase dokáží předvádět brilantní tahy, tíseň je srazí na kolena. Jde o to ale nezpanikařit, časovou tíseň využít a hrát stále tu svou partii. Navštívíme lůžkový i mobilní hospic, navážeme přímý kontakt s těmi, kteří prožívají tzv. terminální stadium. Jak vnímají svůj život v této mezní chvíli? Čím jsou tlačeni k chybným krokům, nebo naopak – proč dokáží dělat ty správné tahy?