Legislativa

18. Červen 2010, admin

Více než deset let v ČR lůžkové hospice usilovaly o legislativního zakotvení. Teprve v létě 2006 po interpelaci lidoveckého poslance Janečka Poslanecká sněmovna do zákona č. 48/1997 Sb. doplnila §22a s názvem „Zvláštní ústavní péče – péče paliativní lůžková – ve znění: Léčba paliativní a symptomatická o osoby v terminálním stavu poskytovaná ve speciálních lůžkových zařízeních hospicového typu.“ Po následném schválení Senátem a prezidentem republiky tato novela nabyla platnosti. Domácí (mobilní) hospic bohužel dosud v naší legislativě definován není (stav k XI/2006) a problém čeká na vyřešení.

15 komentářů to “Legislativa”

 1. Míša napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat zda je hospic zařízení sociálních služeb či spíše zdravotnické zařízení? Jde mi o to či mohu s rekvalifikací -Pracovník v sociálních službách – zaměření na přímou obslužnou péči a osobní asistenci- pracovat v hospicu. Díky.

 2. Marie Svatošová napsal:

  Hospic je zdravotnické zařízení, ale protože poskytuje péči komplexní, zaměstnává kromě zdravotníků v odpovídajícím počtu i pracovníky s Vaší kvalifikací, a sice na pozici pečovatel/ka. O místo je třeba se ucházet v konkrétním hospici.

 3. Markéta napsal:

  Dobrý den,
  jsem zdravotní sestra s registrací. Chtěla bych začít pracovat jako mobilní hospicová sestra soukromě v našem regionu.
  Můžete mi prosím poradit, co vše je k tomu potřeba??
  Děkuji Markéta

 4. Marie Svatošová napsal:

  Doporučuji podívat se nejprve např. na http://www.hospic-horice.cz a domluvit si v tomto vzorovém mobilním hospici stáž. Sama sestra však mobilní hospic provozovat nemůže, jde o práci týmovou, s povinností zabezpečit službu 24 hodin denně po 7 dnů v týdnu a to napříč všemi potřebnými profesemi, včetně lékařské, sociální, psychologické, duchovní atd., je také třeba mít řádně vybavenou půjčovnu pomůcek (polohovací lůžka, antidekubitní matrace, lineární dávkovače opiátů, koncentrátory kyslíku atd.

 5. Johanka napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych věděla, jaké kvalifikační požadavky jsou kladeny na psychologa a jaké na psychoterapeuta pracujícího v hospicu a jak velké bývají úvazky.
  Děkuji za odpověď, Johanka

 6. Marie Svatošová napsal:

  Nevím, že by legislativa speciálně pro hospice nějak definovala kvalifikační předpoklady pro psychologa nebo psychoterapeuta a odlišovala je od jiných zdravotnických zařízení. Protože však mnohé české hospice (ne úplně všechny) v minulosti učinily s psychology a psychoterapeuty i zkušenosti velmi nedobré, nelze se divit jejich ostražitosti. Obecně lze říct, že psychologie nabízí techniky, zatímco umírající pacient řeší velmi naléhavé otázky existenciální. Nemá-li psycholog v těchto věcech sám jasno, nemůže být v hospici přínosem. Platí proto zásada – než špatný, raději žádný. Vzniklý deficit v komplexnosti péče pak většinou vyplňuje v rámci své odbornosti duchovní. Důležité – psycholog či psychoterapeut v hospici musí být v maximální možné míře vyrovnán se svou vlastní smrtelností, musí mít delší klinickou praxi a hlavně životní zkušenosti, včetně zpracovaných ztrát, a také další osobnostní předpoklady, chránící ho před syndromem vyhoření. Pokud jde o úvazek, záleží na velikosti hospice a jeho finančních možnostech. Psychologickou péči o vlastní personál většina hospiců řeší externím supervizorem.

 7. Kamila napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je to aktuálně s financováním domácí hospicové péče. Děkuji velmi za odpověď.

  • Marie Svatošová napsal:

   Pokud má poskytovatel uzavřenu smlouvu se zdravotními pojišťovnami (ty se tomu dost brání), část nákladů pokryjí z tohoto zdroje. Všichni ostatní jsou odkázáni na dárce a sponzory zcela. Tato situace je neudržitelná, jednání na úrovni ministerstva i VZP probíhají, v řádu roku (snad ne roků) by se to mohlo zlepšit.

 8. Jana napsal:

  Ráda bych věděla jak je to v současnosti s financováním domácích hospiců. Děkuji za odpověď.

 9. Marie Svatošová napsal:

  Naprostá většina našich domácích hospiců je zcela odkázána na dárce a sponzory, protože zdravotní pojišťovny s nimi neuzavřely smlouvu s odůvodněním, že domácí hospicovou péči dostatečně zajišťují agentury home care, u nichž to mají ošetřeno tzv. signálním kódem, což samozřejmě není pravda. Jde o zcela jinou odbornost, jinou klientelu, jiné nároky na čas atd. Je mi líto, že Vám nemohu dát příznivější odpověď.

 10. JOLANA VESELA napsal:

  CHTELA BYCH SE ZEPTAT KDYZ JE TATINEK UMISTEN V HOSPICI JESTLI MUSIME ZA POBYT KAZDY MESIC PLATIT NEBO NAM NECO PRISPEJE I POJISTOVNA A JESTLI SI HO ZA TRI MESICE MUSIME VZIT DOMU DEKUJI JOLANA

 11. Ondřej napsal:

  Dobrý den. Chci se zeptat , zda se na provozu hospice nějakým způsobem podílí stát. Děkuji.

 12. Ondřej napsal:

  Dobrý den. Chci se zeptat , zda se na provozu hospice nějakým způsobem podílí i stát. Děkuji.

 13. Lenka napsal:

  Dobrý den, existuje nějaký mobilní hospic, který by byl ochotný zajistit péči v obci cca 10 km od Děčína? Ústecký mobilní hospic nás odmítl s tím, že jsme již mimo jejich region.

 14. Katka napsal:

  Dobrý den,

  měla bych na Vás několik dotazů, které bych nechtěla publikovat ohledně domácích hospiců, ale opravdu hodně by mi pomohlo, kdybych to mohla s Vámi sdílet. Pokud by jste měla čas a chuť byla bych moc ráda a vděčná, když se mi ozvete na můj email.

  Děkuji moc

Vložit komentář

 
Copyright (c) 2005-2011 Ecce Homo, 2000-2004 Ing. Juraj Kizák, juraj.kizak@gmail.com
ECCE HOMO, o.s. = Sdružení pro podporu domácí péče a hospicového hnutí, působí v ČR nepřetržitě od roku 1993, jeho náplň a cíle vyplývají z názvu,
IČO 49366335, Bankovní spojení: 2001709504/0600, kontakt: marie.svatosova@seznam.cz
Anorexie.cz, Prezidentka.eu, Vangogh.cz, Modigliani.cz, Gauguin.cz, Česká prezidentka